بلوپرینت

Picture of علیرضا راستین کیا

علیرضا راستین کیا

طراح، مترجم، ویراستار

Photo by xresch, AllAboutLean.com.

این مطلب را هم‌رسانی کنید:

بلوپرینت،[1]

blueprint.
یا نقشهٔ ساخت، همانند چاپ عکس ــ با نوردهی به سطح حساس ــ تهیه می‌شود؛ کاری که ابداع شیوه‌اش به ۱۸۴۲ بازمی‌گردد.[2]

مخترع بلوپرینت جان هرشل (John Frederick William Herschel) بوده است. ــ ویکی‌پدیای انگلیسی.
به بلوپرینت، به‌سبب رنگ فیروزه‌ای معمولش، «سایَنوتایپ»[3]

cyanotype.
هم گفته می‌شوند.[4]اصطلاح رایج و آشنای دیگر برای آن در ایران «اوزالید» است. این اصطلاح دراصل نمانامی آمریکایی است که، با ورود … Continue reading بلوپرینت‌ها تصاویری منفی‌اند.[5]تصویر منفی (negative image) تصویری است که در آن قسمت‌های روشن و تاریک نسبت به تصویر اصلی معکوس و مکمل یکدیگرند. ــ … Continue reading دروقع، این قسمت‌های آبی‌رنگ‌اند که بین خطوط به‌چاپ می‌رسند، نه خطوط سفید که در نقشه‌کشی ترسیم شده‌اند. آنچه در تمام این سالیان بلوپرینت را به روشی مطمئن برای تکثیر نقشه‌های فنی‌مهندسی بدل کرده دقت آن بوده است. همچنین در دنیای طراحی، اصطلاح بلوپرینت به‌طورکلی برای اشاره به هر نقشه، (←) پیش‌نمون، یا (←) مدل کاربرد دارد. مثلاً، به نمونهٔ پدیدآورِ[6]نمونهٔ پدیدآور (author’s proof a.k.a. proof page a.k.a. proof sheet) نسخۀ غلط‌گیری و نمونه‌خوانی‌شده‌ای که برای تأیید نهاییِ … Continue reading بررسی‌شده پیش از تأیید نهاییِ (←) صفحه‌آرایی هم بلوپرینت گفته می‌شود.

مؤلف: توبایاس کون | Tobias Kuhn

مترجم و ویراستار: علیرضا راستین کیا

پانوشت‌ها

پانوشت‌ها
1

blueprint.

2

مخترع بلوپرینت جان هرشل (John Frederick William Herschel) بوده است. ــ ویکی‌پدیای انگلیسی.

3

cyanotype.

4

اصطلاح رایج و آشنای دیگر برای آن در ایران «اوزالید» است. این اصطلاح دراصل نمانامی آمریکایی است که، با ورود دستگاه و تجهیزات چاپ‌ونشر مربوطه‌اش، به واژگان فارسی وارد شده است. به نسخهٔ تکثیرشدهٔ یک نقشهٔ ساختمانی یا اعلان (پوستر) اوزالید می‌گویند، که به روش خاصی با استفاده از آمونیاک تهیه می‌شود. شرکت اوزالید (Ozalid)، که در ۱۹۲۹ در نیویورک به‌ثبت رسیده، از نوعی کاغذ خاص به همین نام بهره می‌برد؛ کاغذهای حساس‌به‌نورِ تکثیر و ظهور، که برای چاپ آزمایشی در فرایند معروفِ افستِ تک‌رنگ به‌کار می‌رفت. در تولید این کاغذ از ماده‌ای به نام «دیازول» (diazol) استفاده می‌شد، که نام ‹اوزالید› واروواژهٔ همان است. ــ فرهنگ بزرگ سخن و ویکی‌پدیای انگلیسی.

5

تصویر منفی (negative image) تصویری است که در آن قسمت‌های روشن و تاریک نسبت به تصویر اصلی معکوس و مکمل یکدیگرند. ــ واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی.

6

نمونهٔ پدیدآور (author’s proof a.k.a. proof page a.k.a. proof sheet) نسخۀ غلط‌گیری و نمونه‌خوانی‌شده‌ای که برای تأیید نهاییِ پدیدآور نزد او فرستاده می‌شود. ــ واژه‌های مصوب فرهنگستان.

شاید این مطالب هم برای شما جالب باشد

جستجو