فناوری در خدمت کاهش خشونت علیه زنان

نگین یشمی

نگین یشمی

پژوهشگر دیزاین و مدیر ارشد محصول

۲۵ نوامبر (۴ آذر) روز جهانی رفع خشونت علیه زنان است و تا سال ۲۰۳۰ به دعوت سازمان ملل متحد به مدت ۱۶ روز (تا ۱۰ دسامبر) و با شعار «دنیا را نارنجی کنید» تلاش می‌کند عزم همگانی برای مبارزه با خشونت علیه زنان را یادآوری کند. در سال ۲۰۲۰ و با توجه به بیماری کرونا آمار خشونت خانگی در جهان ۵ برابر شده است. بسیاری از زنان شغل خود را از دست داده‌اند یا مجبورند در خانه کار کنند. قرنطینه و تغییر شرایط آموزش نیز زندگی بسیاری از دختران را تحت تاثیر قرار داده است. در این میان فناوری توانسته این شرایط را تا حدودی تغییر دهد. اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بیش از گذشته اخبار مربوط به آزار و اذیت و زن‌ستیزی را پوشش می‌دهد. آگاهی مردم نسبت به برابری جنسیتی افزایش یافته است و بسیاری از امکانات امروزه برای همه در دسترس است بنابراین فناوری نه فقط ابزاری ارتباطی بلکه راهکاری برای توانمندسازی است. در ادامه به بعضی از کمک‌های فناوری برای بهبود زنان خشونت‌زده اشاره شده است:

 

فناوری به عنوان ابزار آموزش آنلاین و کتابخانه‌های دیجیتال

به نقل از پیکسل پراجکت و براساس آمار سازمان ملل، بیش از ۳۱ میلیون دختر دبستانی در جهان وجود دارد که به مدرسه نمی‌روند. انتظار می‌رود از این تعداد، ۱۷ میلیون هرگز وارد مدرسه نشوند. کمبود آموزش می‌تواند این دختران را در معرض فقر و خشونت قرار دهد. دسترسی به آموزش آنلاین همیشگی است و هر کسی می‌تواند با اینترنت و یک تلفن هوشمند از آن بهره‌مند شود. همچنین کتابخانه‌های دیجیتالی زیادی در سرتاسر دنیا وجود دارد که می‌توان رایگان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. هزینه آموزش آنلاین بخصوص برای نقاط دور از دسترس، کم‌هزینه و پربازده است و مدت طولانی می‌توان از آن بهره‌مند شد و لازم نیست دختران جوان به دلیل شرایط سخت زندگی، آن را کنار بگذارند.

فناوری به عنوان مسیر اطلاع‌رسانی خشونت

گجت‌های پوشیدنی یا اپلیکیشن‌های موبایلی راهکارهای ساده‌ای برای اطلاع به افراد امن فراهم کرده‌اند. با کمک فناوری، حالا سریع‌تر از هر زمانی می‌توان افراد معتمد یا پلیس یا مراکز کمک‌رسانی اجتماعی را از مشکل خشونت مطلع ساخت. خدمات پیام کوتاه خاصی توسعه داده شده‌اند که با کمک آن‌ها می‌توان بدون ارسال پیام، فرد دیگری را از وجود مشکلی در خانه مطلع کرد. اپلیکیشن‌های مبارزه با خشونت خانگی، با ارائه خدماتی مثل خانه امن، مشاوره، خدمات امنیت و … کمک‌های زیادی را برای افراد آسیب‌دیده فراهم می‌کنند فقط کافیست در هر منطقه‌ای، محصولات مرتبط دریافت و نصب شود تا بتوان از آن‌ها استفاده کرد.

فناوری به عنوان ابزاری برای سلب مقبولیت اجتماعی

خشونت و آزار برای همه افراد ممکن است اتفاق بیفتد. فرهنگ‌سازی و حمایت سایرین از فرد آسیب‌دیده می‌تواند تا حد زیادی از مقبولیت خشونت بکاهد. به عنوان مثال خشونت خیابانی با برخورد افراد و جرم‌انگاری آن، می‌تواند کاهش پیدا کند. شبکه‌های اجتماعی و کمپین‌های مرتبط با این موضوعات می‌تواند در فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی به افراد در رابطه با تعاریف خشونت و راه‌های مقابله با آن موثر باشد.

فناوری برای حذف کلیشه‌های چالش برانگیز

در گذشته توهماتی همچون برتری یک جنسیت در فعالیت‌هایی مثل برنامه‌نویسی و ریاضی وجود داشت. امروزه با بوجود آمدن سازمان‌های فعال در مبارزه با خشونت علیه زنان، دختران جوان درک می‌کنند که توانایی آن‌ها در ریاضیات یا کدنویسی مانند مردان است و مانعی برای پیشرفت آن‌ها در این زمینه‌ها وجود ندارد. سازمان‌های غیرانتفاعی زنان و دختران در فناوری بر زنان و دخترانی متمرکز هستند که علاقه زیادی به فناوری دارند و آن‌ها را در مسیر تبدیل شدن به کارآفرینان بزرگ پشتیبانی می‌کنند.

فناوری برای دسترسی آسان به بهداشت و سلامت

دسترسی به مراقبت‌های سلامت یکی از نیازهای هر فرد است اما زنان و دخترانی که تحت خشونت قرار می‌گیرند معمولاً از این امکانات محروم می‌شوند. فناوری می‌تواند امکان دسترسی به انواع درمان یا مشاوره‌های پزشکی به صورت برخط و بدون نیازفارش اقلامی که در این فرآیند موردنیاز است از طریق فناوری ساده‌تر شده و افراد بیشتری می‌توانند تحت حمایت و آموزش قرار گیرند.

این مقاله در روزنامه جام‌جم: https://www.magiran.com/article/4128316

 

این مطلب را هم‌رسانی کنید:

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email

شاید این مطالب هم برای شما جالب باشد

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments